Covid-19 Sonrası Güven için İyilik Hareketi; Yeni Bir Kolektif Ruhu Yaratmak

Webinar
Kdaj
04/10/2020 @ 10:00 - 12:00 EST
Kje
Online
Organizer
DiEM25 İstanbul 2 Dsc Contact
Audience
Public

Dogodek

Konuşmacı: Dr. Uygar Özesmi - https://uygarozesmi.org/hakkimda/

 

İklim krizi ve biyolojik çeşitlilik krizi ile mücadele etmek, daha yaşanabilir ve adil bir dünya yaratmak için çalışan örgütlenme biçimlerinden biri de sosyal girişimler. Ürettikleri ürün ve hizmetlerle oluşturdukları sosyal ve ekolojik faydanın yanı sıra bu ürün ve hizmetlerden elde ettikleri gelir ile de bu faydayı büyütmeye çalışıyorlar. Dolayısıyla etkiyi ekonomik bir sistemin içinde gerçekleştiriyorlar. Bu yeni ekonomide, alışverişi de içeren katma değerin dolaşım özelliği farklı değil. Yaratılan değer veya muadili paranın hareketi, bir cepten diğerine geçişi, birikip etki yatırımına dönüşümü burada da esas. Ancak anahtar kelime etki...

Etkiyi çoğaltacaksak sinerji yaratmamız gerekiyor. Sinerji topluluğun etkisidir ve topluluğu oluşturan bireylerin toplam etkisinden fazladır. Bu durumda ihtiyaç bireylerin bir araya gelerek dayanışması ve birlikte üretimi değil midir?

Şimdi bir sosyal girişimler kollektifi düşünün… dayanışmak için ne yapmak isterdiniz?

Yapacağınız ilk iş birlikte durmak olurdu. Ortak kimlik üretip, sizinle aynı değerleri paylaşan, müstakbel müşterilerinizle iletişim kurmak, alışveriş yapmalarını sağlamak  istemez miydiniz?

Güç birliği için, oluşturduğunuz maddi değerin dışarı kaçmasını engellemek için, birbirinizden alışveriş eder, en çok kullandığınız hammadde tedarikçilerini aranıza katmak istemez miydiniz?

Topluluk olduğunuz için değerleri daha iyi koruyabilir, üretim ve hammadde ilkelerinizi daha kolay uygulayabilir, kadını ve çocuğu güçlendiren, hayvan sömürüsüne izin vermeyen, atık bertaraf eden, sosyal haklar için mücadele eden sosyal girişimler olarak kurduğunuz ekonomide bu ilkeleri norm haline getirmek istemez miydiniz?

Sosyal girişimler ortak sorunlarda ve çözümlerde kooperatifler gibi dayanışma çemberi oluşturup çemberin farklı noktalarında bir araya gelerek çemberin çapını daha da büyütebilirler. Bu nedenle sosyal girişimler etkilerini güçlendirmek, toplumu dönüştürmek istiyorlarsa güçlü bir dayanışmaya ihtiyaçları var.

İşte Good4Trust.org bir kollektif olarak bunun için var. Eylül 2020 itibariyle 120’nin üzerinde ekolojik ve sosyal açıdan adil olmaya çalışan işletme bir araya geldi… üretici olarak tanımlanan bu girişimler, 17 bin türetici olarak tanımlanan müşterileri ile bu platformda buluştu. 

Good4Trust.org’da sadece birbirini tamamlayan üreticiler yok. Benzer ürünleri ayrı coğrafyalarda üretenler de rekabet etmeden işbirliği içinde bir arada olabilirler. Çünkü herhangi bir ürünü bir koca işletmenin yapması ile onlarca, yüzlerce hatta binlerce kişinin veya küçük işletmenin benzer bir işi yapması yarattıkları etki bakımından birbirinden farklılık gösterir. Gerek istihdam, özen, çevresel etki, lokasyon, gerekse o küçük işletmenin ürüne verdiği biricik dokunuş ve kurulan gerçek insan ilişkileri birbirinden farklıdır.

Good4Trust.org’da birbirinden farklı alanlarda ürün veya hizmet üreten sosyal girişimlerin doğal olarak  hammadde ihtiyaçları da birbirinden farklıdır. Bu nedenle, tedarik ağlarının derinleştirmesi için yeni işletmelerin katılması elzemdir. Ancak o ürünlerin alıcıya ulaştırılması ise ortak bir sorun. Bunun için ise en temel ihtiyaç, ambalaj ve paketleme. Sosyal girişimlerin bu gibi ortak ihtiyaçlarda güç birliği yapması ve bu malzemeleri alırken pazarlık gücüne ulaşması işte ancak dayanışma ile mümkün olacaktır.

Lojistik, ürün ulaştırma yani kargo da dayanışma gerektiren alanlardan bir başkası. Karbon salımı ile iklim krizinin nedenleri arasında yer alan kargo hizmeti, sosyal inovasyon açısından önemli fırsatlar sunuyor. Bu alanı karbonsuzlaştırmak gibi bir misyon edinilirse, bunun yolu da sosyal girişimlerin bir araya gelmesi ile mümkün olacaktır. Ortaya çıkacak bu ulaştırma alanındaki  sosyal inovasyonları desteklemek yine üreticilerin hizmet almaları ile mümkün olacaktır.

İşte tüm bunlar için Good4Trust.org içinde topluluk oluşturmanın kıymeti çok büyük. Birlikte durmak, ortak kimlik üretmek, değerleri paylaşmak, ortak müşteri topluluğu oluşturmak, birbirinden alışveriş yapmak, birlikte zenginleşmek, çeşitlenmek, tedarik ağlarını derinleştirmek, hammadde, lojistik ve ortak hizmet ihtiyaçlarında toplu pazarlık gücü...

Doğa ve insanın barış içinde yaşadığı bir dünya özlemini paylaşıyoruz. Bu dünya için değişim bir işletmenin ürün ve hizmetleri ile başlıyor, çözümlerin ortaklaştırıldığı bir kollektif ile sistem dönüşmeye başlıyor. 

Daha fazla bilgi için https://good4trust.org/hakkimizda ve https://arxiv.org/pdf/1903.07615.pdf 

Lokacija

Online

Želite prejemati obvestila o dejavnostih DiEM25? _Prijavite se tukaj_

Nazaj